A bővebb családomban megbeszélés szerint már régóta nem ajándékozunk egymásnak, ide értve az unokatestvéreket, nagynéniket, stb... Már olyan nagy a család, és mivel sajnos elég ritkán is látjuk egymást elég nehéz kitalálni, hogy ki mire vágyik igazán. Így a karácsonyok többnyire nagy vacsorákkal és ebédekkel telnek, de azért üres kézzel mégsem lehet vendéget várni vagy vendégségbe menni...
Ezen problémát kiküszöbölve mindig csinálok valami apróságot, kézzel készített finomságot. Az elmúlt években volt már narancslekvár, illetve fűszeres olajba áztatott aszalt paradicsom camemberttel, olajbogyóval és fokhagymával. Az idén is valami különlegest szerettem volna készíteni, így esett a választásom a lilahagyamalekvárra.
Én is először a neten kezdtem keresgélni, ahonnan rengeteg ihletet merítettem, és így került ki a végső variáció. A kész lekvárt csatos üvegekbe töltöttem, szárazon dunsztoltam, majd egy szalaggal ajándékkísérőt kötöztem rá, amire leírtam a receptet. A kész lekvárt hidegen és melegen egyaránt lehet fogyasztani, akár hideg sültekhez, hideg májhabokhoz, vagy meleg sült kacsához és egyéb hasonló ételekhez. Bár én egy szelet pirítósra is rákenem, tökéletes esti könnyű vacsora.
Remélem idén ennek is sikere lesz...
Hozzávalók: (kb. 2 Ikeás kisalakú csatos üveg megtöltéséhez)
1 kg hagyma
10 dkg nádcukor
(kevesebb energiatartalma van, és cukorbetegek is fogyaszthaják kis mértékben)
5 evőkanál méz
3 evőkanál olívaolaj
5-6 evőkanál baézsamecet
2-2,5 dl vörösbor
3 csipet fahéj
1 kávéskanál bors
1 nagy evőkanál bogyós-gyümölcs lekvár
só
Az egy kiló hagymát félkör szeletekre vágok, és besózom egy tálba. Hagyom kb. 15 percig állni egy kicsit. Egy nagyobb Teflon edénybe a mézet, az olívaolajat és a cukrot halványra karamellizálom, amíg nem habzik. Beleöntöm a hagymakarikákat, és megvárom amíg levet ereszt és egy kicsit megfonnyad. Ezután öntöm bele a balzsamecetet, a borsot, a bort, a lekvárt és a fahéjat (az igazi ínyencek akár áfonyaszemekkel vagy mazsolával is egzotikusabbá tehetik). Az egészet jól összeforralom, és megvárom amíg a levének nagy része el nem fő, illetve a hagyma puha és édes nem lesz. Ha úgy érezzük a hagyma még nem elég puha, vagy nem elég lekváros állagú, akkor öntsünk hozzá kb. 2 dl vizet, és várjuk meg amíg elfő alacsonyabb lángon.
Mindenképpen kóstolgassuk közben a levét, mert ki édesebben, ki savanykásabban szereti, úgyhogy eszerint fűszerezzük. A végén még lehet javítani rajta cukorral vagy balzsamecettel, esetleg borssal.
A kész lekvárt forrón öntsük az üvegekbe, zárjuk le, töröljük meg az üveget és pokrócokba dunsztoljuk be. Így lassan fog kihűlni, és ezalatt elpusztulnak a romlást okozó baktériumok. Hűtőben hónapokig eláll, de akár kamrában is tarthatjuk. Felbontás után azonban mindenképpen érdemes hűtőbe rakni, ha egyáltalán marad belőle....
Sütőtökös-csokis keksz
1 éve
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése